O nas

Kilka słów o nas. Do Gniezna przyjechałyśmy w 1995 r. Obecnie jest nas 17, w tym 3 nowicjuszki! Jesteśmy wspólnotą kontemplacyjno-klauzurową, co oznacza, że całe życie poświęcamy modlitwie, nasz „ośmiogodzinny czas pracy” to modlitwa, którą ogarniamy każdego człowieka, jego troski, cierpienia, tęsknoty. Żyjemy w ograniczonej i zamkniętej przestrzeni klasztoru i ogrodu, której oprócz wyjątkowych sytuacji, nie opuszczamy.

Utrzymujemy się z jałmużny i pracy rąk własnych. Ofiary pokrywają część potrzeb. Na resztę staramy się zarobić same, haftując i szyjąc sztandary i ornaty. Wystarcza to na skromne utrzymanie, jednak niezbędne inwestycje zdecydowanie przekraczają nasze finansowe możliwości. Nie mamy żadnych stałych dochodów. Ponieważ jesteśmy klasztorem kontemplacyjnym (czytaj – „bezużytecznym społecznie” :)) nie możemy liczyć na żadne dotacje – ani unijne, ani państwowe. W wymiarze utylitarnym życie karmelitanki jest w jakiś sposób rzeczywiście bezużyteczne. Żyjemy tylko dla Boga i to On jest jedynym powodem, by usprawiedliwić nasze życie takim, jakim ono jest.

Bóg jest Ojcem każdego człowieka i każdego pragnie uczynić szczęśliwym, przekonać go, że jest kochany, bezwarunkowo i zawsze. To pragnienie Jego Serca przynagla nas, by ofiarować swoje życie, by tym „zmarnowanym” w oczach świata życiem wołać, że Bóg jest i kocha Ciebie. Nasz Bóg, który troszczy się o lilie polne i o ptaki niebieskie, czy może zapomnieć o swych dzieciach? Jego Opatrzność nie pozwoli nam zginąć, potrzebuje jednak ludzkich rąk, by do nas dotrzeć.

Liczymy na Twoją pomoc! Więcej o nas: karmel.gniezno.pl.

s. Teresa Małgorzata od Matki Bożej OCD
Przeorysza